Naučte se meditovat

O meditacích se v poslední době dočteme v mnoha příspěvcích napříč celým internetem. Zčásti by se možná dalo říct, že jde o jakousi módu, ale pravdou je, že meditace pomáhají budovat lepší život. Najít si pár minut denně v klidu o samotě a vyzkoušet si zarelaxovat vás nic nestojí. Jen musíte chtít. Meditace jsou skvělým prostředkem k uvolnění stresu, napětí a také k budování nového života. Pokud se vám dosud příliš nedařilo a chcete to změnit, meditace by vám mohla ukázat tu správnou cestu jak na to.

žena medituje

Meditace není zázrak
Ani meditací nezvládnete zázraky na počkání, a nejspíš vám ani ta meditace poprvé úplně nepůjde. Důležité je dodržet několik kroků, a především vytrvat.

Najděte si tiché a klidné místo, kde můžete strávit nějakou dobu v tichosti a o samotě.
Dbejte na to, aby vás nerušilo okolí a ani vaše fyziologické potřeby.
Jste-li unavení a nechcete riskovat že usnete, což se stát může, nastavte si budík.
Použít můžete vonné tyčinky i svíčky.

mnich medituje

Pro začátek si můžete vybrat řízenou meditaci na YouTube nebo zkusit na nic nemyslet. Je to těžké, protože naše mysl je narušena na to, že musí neustále něco řešit. Je důležité se náhodnými myšlenkami nenechat zviklat a pokračovat v meditaci. Díky tomu se časem naučíte myšlenky pouštět bez hlubší analýzy. Podstatou meditace je nad ničím nepřemýšlet, vnímat dýchání a nechat mysl ať se zklidní. Tím dojde ke snížení tepu, uvolnění stresu a odpočinku. Během meditace vám naopak mysl může nahodit myšlenku, kterou jste potřebovali, protože během každodenních starosti by vás nejspíš vůbec nenapadla. A i kdyby ne, pořád meditací získáte nějaký čas jen pro sebe, kdy se opravdu zklidníte. Nic to nestojí, a může vám to pomoct. Tak proč to nezkusit? Ne nadarmo se meditacemi zabývá čím dál více lidí – kdyby to nefungovalo, nejspíš by je tak nepropagovali.