Zahradničit můžete i s nádobou na klíčení

Chtěli byste se také pustit do zahradničení, ale chybí vám k tomu i ten nejmenší kousek půdy a balkón nemáte? Dokonce i v takové situaci zahradničit můžete, a to ve velkém. Nevěříte? Pusťte se do klíčení semínek. Rychle, snadno a za pár korun si tak budete moci napěstovat zdravé a křupavé klíčky jakéhokoli druhu zeleniny vás jen napadne.

Stačit vám k celé akci bude jen velice málo pomůcek a jisté je, že většinu z nich už nyní máte u sebe doma k dispozici.
rostlinky

Nejprve si zvolte semínka, která necháte naklíčit. Vložte je do nějaké vyšší nádoby s vodou a zalijte je tak, aby je voda o několik centimetrů přesahovala a nechte je na několik hodin ponořená, aby mohla nabobtnat. Ideální je to třeba přes noc.

Pak vodu slijte a umístěte je do nádoby na klíčení. Záleží jen na vás, zda si k tomu pořídíte speciální misku na klíčení anebo sklenici na klíčení, anebo zda si vhodnou nádobu vyrobíte ze starší zavařovací sklenice tím, že tenkým hřebíkem proděravíte její víko.
naklíčené rostlinky

Poté si vyberte teplé a světlé místo, kde semínka necháte klíčit. Může to být třeba parapet okna anebo stůl v kuchyni, případně je v teplých dnech můžete umístit na balkóně.

Semínka je nezbytné dvakrát až třikrát denně proplachovat čerstvou vodou, abyste je tak zbavili zárodků plísní a bakterií. Ovšem pozor, vodu vždy musíte nechat odkapat, semínka ani klíčící rostlinky nesmí ve vodě stát, jinak by začaly zahnívat. Proto je ideální použít takovou nádobu na klíčení, která vám umožní průběžný odtok vody po propláchnutí. K tomuto účelu byly navrženy sady misek na klíčení, jež mají v podstatě podobu několika na sebe navazujících sít, na které semínka rozprostřete. Při proplachování horní vrstvy se tak zároveň omyjí i ty pod ní a voda se následně zachytí do spodní mísy, odkud ji hravě vylijete. Ušetříte tak svou námahu i vodu.

Pokud tento postup budete několik dnů opakovat, dočkáte se skvělého a chutného obohacení vašeho jídelníčku.

RubrikyNezařazené