Problém půjček a naší zadlužeností

Dnešní doba je taková, že lidé si berou neustále více půjček! Nezvládají potom půjčku vůbec splácet. Spoustu lidí má rádo žít na vysoké noze a chtějí si kupovat cennější věci, a nejhorší na tom je, že danou věc chtějí hned, proto využijí půjčky, která jim umožní si danou věc koupit. Pak slyšíme neustále o hypotékách a spotřebitelských úvěrech, jak jsou vysoké úroky, ale i přesto si lidé půjčku neustále berou. V reklamách často slýcháme, jak jsou půjčky výhodné a hned si máme o půjčku zažádat a na nic nečekat. Proto lidé i z takových reklam, které je navnadí nakonec zjistí, že půjčka je opravdu výhodná a letí pro ni. Jenomže potom zjistíme, že nemáme na splátku a nenapadne nás nic jiného než si vzít půjčku další.

Peníze

A jak se říká, tak dlouho si budeme brát další a další půjčky, až se ucho utrhne. A už vůbec se nám reklamy nezmiňují o tom, že se nepozorní nebo nezodpovědní lidé také mohou předlužit, a tak dlouho vytloukat klín klínem, až se podobně jako u toho džbánu z lidové moudrosti ucho utrhne. V reklamě nám nikdy neřeknou, jak vysoké úroky jsou, ani nám neřeknou, že půjčku musíte vrátit, protože někteří lidé si myslí, že když si vezmou půjčku, že jí už nevrátí, ale tahle úvaha se nikdy nestane. Domů nám bude chodit upomínka jedna za druhou, než dojde například i k exekuci a strhnou nám peníze z účtu nebo přijde exekutor a zabaví nám majetek. Vždycky je dobré, než si půjčku vypůjčíme spočítat kolik máme třeba našetřeno peněz, kolik nám zbyde na domácnost a jiné potřebné věci, když budeme splácet půjčku.

Ruce

V České republice je zadluženost vysoká a převážně v každé rodině je úvěr nebo hypotéka, protože lidé nevydělávají zase tolik peněz, aby si hned ze dne na den koupily dům nebo vilu. Jednodušší pro nás je, když chceme třeba lepší auto a hned, tak nečekáme ani minutu a letíme pro půjčku. Hodně z nás dělá i další zásadní chybu kupovat vánoční dárky za půjčku, místo toho, aby lidé celý rok odkládali svoje našetřené peníze, tak vše utratí a půjčí si zbytečně na dárky, které musí po celý rok splácet a jde to, tak každý rok pořád dokola. Proto je lepší nejdříve zvážit zda pro nás je momentálně půjčka vhodná nebo nikoliv, ať zbytečně nejsme zadlužení kvůli naším hloupostem.